W3C

...у 7 тачака

Чули сте да World Wide Web Consortium или Конзорцијум Светске мреже (W3C) израђује стандарде на Мрежи. Мисија W3C је да доведе Мрежу до пуног изражаја њених могућности, и он ради на томе развијајући технологије (спецификације, упутства, софтвер и алате), захваљујући којима настаје форум отворен за информације, размену, инспирацију, независну мисао и међусобно разумевање. Овај осврт у 7 тачака објашњава циљеве и принципе функционисања W3C.


1. Универзална доступност

Универзална доступност W3C схвата Мрежу као универзум мрежно-доступних информација (које се могу добити помоћу рачунара, телефона, телевизора или умреженог фрижидера...). Данас овај универзум помаже друштву стварајући нове облике комуникације међу људима и могућности да деле знање. Један од главних циљева W3C је да ове могућности учини доступним свим људима, независно од хардвера, софтвера, мрежне инфраструктуре коју поседују, матерњег језика, културе, географског положаја или телесних или умних способности. Активности W3C везане за: Интернационализацију, Рад на независности од одређених уређаја, Рад на гласовном софтверу и Иницијатива за доступност на Мрежи најбоље илуструју њихову приврженост циљу свеопште доступности.

2. Семантичка Мрежа

Семантичка Мрежа Људи данас на Мрежи размењују своја знања помоћу језика намењеног другим људима. Настанком Семантичке Мреже ("семантички" значи "везан за смисао, значење"), моћи ћемо да се изражавамо у терминима које наши рачунари могу да разумеју и размењују. На тај начин, они ће моћи да реше проблеме који су нама тешки и да брзо нађу оно што тражимо: медицинску информацију, приказ филма, наруџбеницу за књигу итд. Језици W3C: RDF, XML, XML-схема и XML-потписи - су грађа за Семантичку Мрежу..

3. Поверење

Поверење Мрежа је медијум намењен комуникацији, а не само читању, као часопис. Заправо, први браузер био је уједно и едитор, премда већина људи данас путовање Мрежом схвата као гледање, не и као интеракцију. Да би створили окружење са више интеракције, ми морамо да изградимо "Мрежу поверења", која нуди тајност података, учвршћује поверење и омогућује људима да преузму одговорност (односно да се сматрају одговорнима) за то што објављују на Мрежи. Због ових циљева, W3C доста ради на развоју XML-потписа, механизама за анотацију, групној ауторизацији, управљању верзијама итд.

4. Разменљивост информација

Разменљивост информацијаПре двадесет година, људи су куповали софтвер који је радио само са другим софтвером истог произвођача. Данас људи имају већу слободу избора и с правом очекују да софтверске компоненте буду међусобно заменљиве. Они такође очекују и могућност да садржаје на Мрежи виде уз помоћ уређаја који њима највише одговара (стони рачунар, синтетизатор гласа, Брајев приказ, телефон у колима...). W3C, као организација независна од произвођача, подржава разменљивост информација разрађујући и промовишући отворене (непатентиране) рачунарске језике и протоколе, с циљем да се избегне тржишно раслојавање из прошлости. Ово се постиже захваљујући произвођачком консензусу, и подржавајући отворен форум намењен дискусији.

5. Способност за даљи развој

Способност за даљи развојW3C стреми техничком савршенству, али уз свест да ће наше данашње знање и потребе можда бити недовољни да реше сутрашње проблеме. Због тога се боримо да изградимо Мрежу која може лако да се развије у још бољу Мрежу, без ремећења оног што већ добро ради. Принципи једноставности, модуларности, компатибилности и отворености за даље ширење воде нас у свим подухватима.

6. Децентрализација

ДецентрализацијаДецентрализација је принцип савремених разуђених система, укључујући и друштво. У централизованом систему, свака порука или радња морају да прођу неки централни ауотритет, што изазива пометњу кад се саобраћај повећа. Зато је наша намера да ограничимо број централних тачака на Мрежи, да би ублажили рањивост Мреже као целине. Флексибилност је неопходна у разуђеним система, она је живот и душа Интернета, не само Мреже.

7. Забавнији мултимедијални садржај!

Забавнији мултимедијални садржај! Ко не би хтео више интеракције и богатијих садржаја на Мрежи, укључујући растегљиве слике, квалитеатан звук, видео, тродимензионалне ефекте и анимацију? Консензус око W3C програма не ограничава маштовитост људи који стварају садржаје, нити значи да путовање по мрежи треба да буде досадно. Преко својих чланова, W3C ослушкује жеље корисника и ради на успостављању чврстог оквира за стварање Забавније Мреже захваљујући језицима као што су Растегљива векторска графика (SVG) и Језик синхронизироване интеграције мултимедијалног садржаја (SMIL).


О конзорцијуму

W3C је основан у октобру 1994 године са циљем да доведе Мрежу до пуног изражаја њених могућности, развијајући опште протоколе који помажу њен развој и обезбеђују њену интерактивност. Данас W3C има више од 450 чланова и близу 70 стално запослених широм света, који дају допринос развоју његових спецификација и софтвера. Сазнајте више:


Оригинални документ је на адреси http://www.w3.org/Consortium/Points/
Превод на српски: Лука Станисављевић, контакт: luka [на] cincplug [тачка] com. Грешке у преводу су могуће.